Reaguj na przemoc!
Reaguj na przemoc!
Zjawisko przemocy w rodzinie jest dość powszechne w świadomości społecznej, każdy człowiek – młodszy czy starszy – wie czym jest przemoc, a przynajmniej po części zna jej charakterystykę. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1390) określa przemoc jako pojedyncze lub stałe, powtarzające się świadome działanie lub zaniechanie działania, naruszające dobra osobiste członków rodziny, w szczególności „narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.
Każda zapytana osoba potwierdziłaby, że przemoc jest czymś złym, destrukcyjnym, wprowadzającym do życia rodziny lęk, stałe poczucie zagrożenia, cierpienie, przekonanie o nieważności potrzeb osoby krzywdzonej, zaburzenia relacji i prawidłowego funkcjonowania rodziny a nawet zachowania ryzykowne (uzależnienia, myśli samobójcze itp.). Jednak nadal obowiązuje w społeczeństwie tabu mówienia o przemocy. Osoby, których przemoc dotyka, członkowie ich rodzin, sąsiedzi, znajomi zdają się nie widzieć problemu. Nikt przecież nie lubi, gdy ktoś się wtrąca w prywatne sprawy. W przypadku przemocy jednak, wtrącanie się może uratować komuś życie, może spowodować, że krzywda, gwałt, pobicie i poniżenie ustanie. Można pomóc poprzez przekazanie informacji. Rozmowa telefoniczna, mail, zgłoszenie osobiste – przekazanie informacji jest pierwszym ogniwem łańcucha kończącego trwającą w danej rodzinie przemoc. Kolejnymi ogniwami tego łańcucha są pracownicy poszczególnych jednostek – Komisariatu Policji w Pyskowicach, Ośrodka Pomocy Społecznej w Toszku, Zespołu Interdyscyplinarnego Miasta i Gminy Toszek – specjaliści z zakresu pomagania.
Już sama ingerencja służb zmniejsza skalę przemocy w danej rodzinie. Sprawca przemocy zaczyna być świadomym faktu, że nie jest bezkarny, że skończyło się ukrywanie problemów w czterech ścianach, że ktoś interesuje się jego zachowaniem. Pamiętać należy o najważniejszym: przemoc jest przestępstwem i można ją zakończyć. Nie jest to łatwa ani przyjemna droga, jednak warta podjęcia, jeśli chociaż w kilku procentach spowoduje zmniejszenie doznawanych krzywd.
Jeśli doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem, poinformuj nas o tym! Ośrodek Pomocy Społecznej w Toszku, ul. Rynek 11, tel. 32 332 67 14, email: sekretariat@ops.toszek.pl, Komisariat Policji w Pyskowicach, ul. Kard. Wyszyńskiego 24a, tel. (32) 300 85 50, (32) 233 29 97, email: pyskowice@gliwice.slaska.policja.gov.pl Może właśnie TY uratujesz komuś życie!