Zespół Interdyscyplinarny
Aktualności, strona 1 z 2
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Zgodnie z zadaniami wyznaczonymi w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020, przedkładamy w załączeniu zaktualizowaną bazę teleadresową podmiotów oraz organizacji pozarządowych, świadczących usługi dla osób i rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie w województwie śląskim.
Przemoc jest przestępstwem!
Przemoc wcale nie zaczyna się od bicia, siniaków, rozciętych warg, wykręcanych rąk. Przemoc jest jak kropla drążąca skałę, prawnie niezauważalna, często wnikająca w nasze życie podstępnie. Bo gdzie znajduje się granica między opieką a izolacją, między troską a kontrolą, bliskością a zniewoleniem? Gdyby w porę ją dostrzec, dużo łatwiej można by było zatrzymać przemoc.
Reaguj na przemoc!
Zjawisko przemocy w rodzinie jest dość powszechne w świadomości społecznej, każdy człowiek – młodszy czy starszy – wie czym jest przemoc, a przynajmniej po części zna jej charakterystykę. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1390) określa przemoc jako pojedyncze lub stałe, powtarzające się świadome działanie lub zaniechanie działania, naruszające dobra osobiste członków rodziny, w szczególności „narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.